Αρχική σελίδα » Το Εργαστήριο

Λίγα λόγια για το Εργαστήριο

Το Εργαστήριο Ψυχολογίας της Επικοινωνίας & των Μέσων ιδρύθηκε το Φεβρουάριο του 2001 από τον Ομότιμο Καθηγητή Ψυχολογίας κ. Κλήμη ΝαυρίδηΣήμερα λειτουργεί υπό τη διεύθυνση της Καθηγήτριας  κας Μπετίνας Ντάβου. Μέχρι τον Φεβρουάριο του 2019 ονομαζόταν Εργαστήριο Ψυχολογικών Εφαρμογών & Επικοινωνιακού Σχεδιασμού και από το Μάρτιο του 2019 μετονομάστηκε σε Εργαστήριο Ψυχολογίας της Επικοινωνίας & των Μέσων.

Το Εργαστήριο εξυπηρετεί εκπαιδευτικές και ερευνητικές ανάγκες που επικεντρώνονται στις εφαρμογές της ψυχολογίας σε επικοινωνιακά φαινόμενα, όπως οι ανθρώπινες σχέσεις και η άμεση διαπροσωπική επικοινωνία, η μη λεκτική επικοινωνία, η αλληλεπίδραση στις ομάδες, η νοητική επεξεργασία των μηνυμάτων των μέσων, η αγωγή και εκπαίδευση στα μέσα επικοινωνίας.

Προς χρήσιν των φοιτητών και των ερευνητών, διαθέτει μικρή βιβλιοθήκη με συγγράμματα ερευνητικής μεθοδολογίας και πλήρες αρχείο των ερευνητικών εκθέσεων που προέκυψαν από τα ερευνητικά προγράμματα του Εργαστηρίου.

Το έργο του Εργαστηρίου υποστηρίζεται από ομάδα ερευνητών, υποψηφίων διδακτόρων και μεταπτυχιακών φοιτητών. Στα 23 και πλέον χρόνια λειτουργίας του, το Εργαστήριο έχει να επιδείξει πλούσιο ερευνητικό και διδακτικό έργο.

Φωτογραφίες από τους χώρους του Εργαστηρίου

Χώρος Πειραμάτων και Συνεντεύξεων
Χώρος διαλέξεων